Skip to main content

Tidligere udstillinger

Husker du ? Her kan du skrue tiden tilbage og se hvilke kunstnere Billund Kunstforening har haft udstillinger med siden 2009.

Udstillinger 2022
Maleri: Agnethe Brinch
Maleri: Lone Mørkøre
Grafik: Birgitte Hansen
Maleri: Lene Lundgaard
Maleri: Lise Dahl Christensen

Udstillinger 2021:

Udstillinger 2020
Glas : Mette Bülow Duus
Grafik : Hanne Ida Helstrup
Bronceskulpturer : Susanna Kirsaa

Udstillinger 2019
Grafik og maleri: Lars Tholander
Maleri: Tine Kragh
Maleri: Mette Mailund Strong
Maleri: Jane Morten / John Würtz

Udstillinger 2018
Maleri: Ole Fich
Bronceskulptur: Lene Purkær Stefansen
Maleri: Kirsten Hjortlund
Foto: Josephine Ernst
Keramik: Ninna Gøtzsche

Udstillinger i 2017
Skulptur: Jens-Peter Kellermann
Grafik: Else Duedahl
Glaskunst: Karen Lise Krabbe
Malerier, tegninger og grafik: Peter Lundberg
Pastel og grafik: Tine Hind

Udstillinger i 2015
Roald Als – tegning.
Lis Andersen – skulptur.
Helle Baslund – gobelin, akvarel og maleri.
Jens Bohr – grafik og maleri.
Merete Larsen – drejede træskåle.
Ken Denning – grafik og maler.

Udstillinger 2014
Pernille Braun – glas.
John Olsen – grafik, foto.
Regis Rizzo – maleri.
Keld Moseholm – skulptur.
Jette Nevers – billedvævning.
Steen Kjær Jacobsen – maleri.

Udstillinger 2013
Claydies – keramik.
Anna Sørensen -maleri
Dan Thuesen – maleri.
Pétur Tryggvi – sølv.
Jens Gregersen – grafik og maleri.
Susan Lange – keramik.

Udstillinger 2012
Marianne Buus – glas.
Jens Chr. Jensen – skulptur og assamblage.
Kjeld Ulrich – maleri og grafik.
Susanne Pedersen – maleri.
Seppo Mattinen – maleri og grafik.
Kirsten Winther Johannsen – keramik.

Udstillinger 2011
Troels Trier – maleri og grafik.
Joan Artigasplanas og Hans Ole Madsen – skulptur og fotografi.
Ædelmetallinjen på EUC Lillebælt, Pétur Tryggvi, Andreas Exner og SusanneGordon – ædelmetal.
Birgitte Thorlacius og Frede Troelsen – grafik, maleri og skulptur.
Nulle Øigaard – maleri med stof og tråd.
Ole Holm Larsen – maleri og grafik.

Udstillinger 2010
Flemming Rendbo – maleri og mixed media.
Bjarke Regn Svendsen – maleri og grafik.
Janne Klerk – kunstfotografi.
Majken á Grømma – maleri og keramik.
Kirsten Holm – keramik.
Lotte Thorsøe – glas.